Преминете към основното съдържание
Пазарувайте онлайн в: AT | IT | CH | FR | DE | UK | CZ | SE | DK | BE | NL | IE | ES | PL | PT | FI | GR | RO | NO | HU | BG | HR | LU

Относно плочките

НЕЩА, КОИТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ПЛОЧКАТА

Подови и стенни плочки - здрави за ежедневна употреба


ПЛОЧКАТА – ОТ ДРЕВНОСТТА ДО НАШЕСТВО

Първите глинени предмети са създадени преди около 30 000 години; Но отне още 20 000 години, преди хората да успеят да направят ежедневни предмети от керамика (на гръцки: keramos). Най-старите находки датират от около 9000 г. пр.н.е. Те са открити в долината на Горен Нил в Египет. Първите глазирани плочки са използвани като декорация на стени в древните египетски пирамиди (около 2600 г. пр. н. е.) и след това бързо се разпространяват в Персия, сред асирийците и вавилонците. Плочката става популярна в Европа от 14 век. Фабриките за фаянс в Делфт, наред с други, станаха особено известни. „Делфтските плочки“ все още се ценят по целия свят днес. Едва преди около 1000 години в Германия керамичните плочки са били използвани като стенни и подови настилки. Отначало изключително в замъци, дворци и църкви. Само принцове и крале можеха да си позволят този лукс. Днес стенните и подовите плочки са станали неизменна част от ежедневието ни. Благодарение на индустриалните методи на производство, луксозният артикул се превърна в стока.

ПРОИЗВОДСТВО И ВИДОВЕ

Съставът на използваните суровини не се е променил много от древни времена. Глината за стенни или подови плочки все още е в основата на тази архитектурна керамика. Към глината се добавят и други минерални суровини, като кварц, каолин и фелдшпат. В някои случаи също доломит, шамот или калцит. Видовете плочки се различават значително помежду си по отношение на качеството, видът, съставът на суровините и тяхната обработка са от решаващо значение за стенната плочка или подовата плочка. Суровината, получена по този начин, се пресова - фини керамични материали чрез така наречения процес на сухо пресоване, материали за груба керамика чрез процес на екструзия - и след това, след изсушаване, се изпича при температури между 900 и 1200 градуса по Целзий. Разграничаваме между другото еднократно и двойно изпечени плочки. Докато плочките с едно изпичане изискват само един процес на изпичане, за да се създаде парчето с глазурата, плочките с двойно изпичане се характеризират с факта, че първо парчето и след това глазурата се изпичат в две различни стъпки. Така произведените плочки разделяме на 3 основни вида: гранитогрес, гранитогрес и гранитогрес.

Фаянсови плочки

са глазирани керамични плочки. Използват се изключително като стенни плочки. Вашата прозрачна или непрозрачна керамична глазура обикновено се разтопява при втори процес на изпичане. Тези стенни плочки имат висока водопоглъщаемост от около 20% и следователно са подходящи само за вътрешна употреба.

Облицовъчни плочки

са остъклени или неглазирани плочки, които се произвеждат чрез процеса на изпичане. Камениновите плочки имат ниска водопоглъщаемост и са по-здрави като материал от камениновите плочки. Водопоглъщането е по-малко от 3% и гранитогресът се класифицира като устойчив на замръзване, но не се препоръчва полагането им на открито. Съответно камениновата плочка е подходяща като стенна плочка.

ВНИМАНИЕ: Стенните плочки никога не трябва да се използват като подови плочки. Например, вашата глазура може лесно да се повреди от падащи предмети и глазурата може да се отчупи.


Порцеланови плочки

Порцелановите плочки са фино обработени плочки с изключително ниска водопоглъщаемост от 0,5% и следователно се считат за устойчиви на замръзване. (DIN EN 176 - Група B1). Поради състава на материала и високата температура на изпичане, те са много твърди и издръжливи. Можете да използвате тази плочка като стенна плочка или като подова плочка. Плочките от порцеланов гранитогрес се предлагат в следните варианти:

Глазирани порцеланови каменинови изделия:

Стенните или подовите плочки най-често се продават гланцирани. Глазурата определя свойствата на повърхността и по този начин също и абразията, в крайна сметка определя и качеството на стенната плочка или подовата плочка.

Неглазиран порцелан:

Този тип стенни и подови плочки, т.нар. fine grain (salt & pepper look), са най-разпространените и се предлагат на достъпни цени. Висококачествените плочки като мрамор или имитация на гранит също попадат в тази категория. Те са технически по-добри от естествения камък, устойчиви на замърсяване, лесни за почистване, издръжливи и имат ниско повърхностно износване.

Полиран порцеланов гранитогрес:

При този процес се извършват допълнителни работни стъпки и стенната плочка или подовата плочка се полират до висок блясък на няколко етапа. Най-често неглазираните гранитогресни плочки се полират, но все по-често се използват и гланцирани гранитогресни плочки, което създава полирана глазура. Стенните или подовите плочки са лъскави, но по-малко устойчиви на надраскване. Полираните глазури не се препоръчват в интензивно използвани зони. Полирането кара затворените пори в плочката да се отварят отново по време на процеса на изпичане, което позволява на чужди вещества, мръсотия, мазнини или масла да проникнат. Предпоставката е тези стенни или подови плочки да бъдат импрегнирани.

ОБЩИ НОРМИ И СТАНДАРТИ

Стенни плочки

Класове по абразия

Стенните и подовите плочки са разделени на 5 класа на износване:

Клас 1: Подовата плочка е подходяща за помещения с лек трафик, например зони за боси крака и чехли в бани и спални, санитарни помещения или като стенна плочка.

Клас 2: Подови плочки за помещения със средно износване, като общите частни жилищни помещения (с изключение на кухни), в хола и трапезарията, стълбища и тераси.

Клас 3: Подова плочка за помещения със средно интензивен трафик и може да се използва в цялата жилищна площ, например в антрета, коридори, както и на тераси и балкони.

Клас 4: Подови плочки за помещения с висока степен на износване, например входове на къщи, кухни, работни и помощни помещения.

Клас 5: Подова плочка за най-високи изисквания във всички помещения и в зони, които са подложени на екстремни натоварвания, като магазини, хотели, ресторанти, гаражи, индустриални лаборатории и подобни зони.

Сигурност

За разлика от търговските площи, където са предписани стандарти за полагане на стенни или подови плочки, в частния сектор такива не съществуват. Но това, което е предписано и признато за правилно за търговските площи, не може да бъде погрешно и за частния сектор. Ето защо бихме искали да ви запознаем с някои търговски разпоредби по-долу. В зависимост от ъгъла на наклона (наклона) на подовите плочки, които се полагат върху повърхността, се прилагат различни групи за оценка: от 3 до 10° (R9), 10 - 19° (R10), 19 - 27° (R11), 27 - 35° (R12) и над 35° (R13). Групите за оценка се основават на ниска, нормална, повишена, голяма или дори много голяма „стойност на статично триене“. Подовите плочки, които ще се полагат трябва да отговарят на посочените изисквания – бъдете сигурни. Ако мазни, "пастообразни" или жилави вещества могат да попаднат на пода (напр. в кланици и бензиностанции), подовите плочки трябва да имат "пространство за изместване", което е оценено според четири V класа. За да се определи рискът от подхлъзване, Федералната асоциация на публичните застрахователни институции при злополука (BAGUV) раздели мокрите зони за боси крака в три групи за оценка. Тук също ъгълът на наклон е мярката за устойчивост на хлъзгане и води до определяне на подовата настилка към групите за оценка A (минимален ъгъл на наклон 12°), B (минимален ъгъл на наклон 18°) или C (минимален ъгъл на наклон 24 °). Между другото, въпреки определението, базирано на ъгъла на наклон, групите за оценка се прилагат само за плоски подове. Ако искате да облицовате наклонен под във влажна зона, трябва да поставите още по-високи изисквания към устойчивостта на плъзгане на подовата настилка. „Големи сухи коридори за боси крака“, „съблекални“, „широко сухи сауни и зони за релакс“ и т.н. трябва да бъдат оборудвани с подови плочки от група за оценка А. Група за оценка B трябва да се използва за предимно мокри разходки с боси крака, за различни видове подове на басейни и за детски басейни. И накрая, група за оценка C е изискването за стълби, водещи към водата или така наречените проходими басейни.

ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ

Изборът на стенни или подови плочки по форма и цвят разбира се е въпрос на вкус. Въпреки това практическите съображения и съображенията за безопасност не трябва да се пренебрегват при покупката. Затова, моля, запомнете също: Подовите плочки на балконите и терасите са изложени на особено високи нива на натоварване поради влиянието на времето (слънчева светлина, температурни колебания, влага). Те трябва да са устойчиви на замръзване. Балконите и терасите са мокри помещения. Стълбите могат да бъдат покрити с различни подови плочки. Тук сигурността е особено важна. Стълбите винаги представляват опасност от спъване с потенциално висок риск от подхлъзване. Търговията с плочки ви предлага всички необходими инструменти, аксесоари и информация, за да поставите сами плочки. Полагането им обаче често не е напълно безпроблемно за обикновените хора, особено във влажни зони и по стълби. Затова, моля, помислете и дали желаете работата да бъде извършена от опитен специалист - с гаранция по VOB.

Чувствайте се свободни да се свържете с нас, ако имате въпроси

Вашият екип на Mosafil